Opis:
FAKTURA – KOLOR – NATURA
Debiuty w Sekcji Tkaniny 2022
KATARZYNA LIS-LACHOWICZ
KATARZYNA SZYMAŃSKA
Wystawa od 7.10.2022 do 30.10.2022
Galeria DAP 3
Mazowiecka 11a, Warszawa
„Debiuty” to cykliczna wystawa, która ma na celu promocję twórczości artystów niedawno przyjętych do Sekcji Tkaniny przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wystawa stanowi formę zachęty do współpracy z OW ZPAP, zarówno dla nowych absolwentów uczelni artystycznych, jak i dojrzałych artystów tworzących w dziedzinie sztuki włókna.
W tegorocznej edycji mamy przyjemność obejrzenia prac Katarzyny Lis-Lachowicz i Katarzyny Szymańskiej. Obie artystki wykorzystują tradycyjne techniki – tkactwo i dziewiarstwo, które traktują jako podstawę dla dalszych twórczych poszukiwań. Ich efektem są: barwne gobeliny K. Lis-Lachowicz i monochromatyczne instalacje K. Szymańskiej.
Podstawowym materiałem wykorzystywanym przez obie artystki jest wełna – naturalny surowiec, który od wieków towarzyszy człowiekowi. Za pomocą tego tworzywa K. Lis-Lachowicz i K. Szymańska ukazują relacje między naturą i człowiekiem – odwołują się do ulotnych wrażeń i momentów zachwytu, choć pojawia się u nich także refleksja nad nieuniknionym przemijaniem. Mimo różnorodności środków wyrazu łączy je poszukiwanie osobistego kontaktu z naturą.
Miękkie rzeźby K. Szymańskiej ukazują świat natury w trójwymiarowej formie. Artystka inspiruje się kształtami występującymi w przyrodzie, naśladuje je, wykorzystując dzianinę, której sploty otulają i owijają. Posługuje się monochromatyczną gamą barw (szarości, bieli, ugrów) odnoszącą się do subtelnych kolorów natury, na przykład kolorów powietrza, popiołu, śniegu, kory drzew.
W swoich malarskich gobelinach K. Lis-Lachowicz przekłada bogactwo form i barw przyrody na język tkaniny artystycznej. Dzięki autorskiej, przemyślanej w każdym szczególe technice tkackiej stwarza optyczną iluzję głębi, wciągając odbiorcę do świata swoich kompozycji. Oprócz wrażeń estetycznych prace K. Lis-Lachowicz przynoszą namysł nad koegzystencją człowieka i natury.
Wystawa „Faktura – Kolor – Natura” jest dialogiem dwóch artystek, które po mistrzowsku posługują się misternie wypracowanymi językami sztuki włókna, tworząc prace unikatowe i bardzo osobiste.
Serdecznie zapraszam na wystawę w imieniu własnym, Artystek i całej Sekcji Tkaniny
Joanna Lohn-Zając
kuratorka wystawy, przewodnicząca Sekcji Tkaniny OW ZPAP
KATARZYNA LIS-LACHOWICZ
Lis-Lachowicz o swojej twórczości: „Inspiracje czerpię z przyrody. Widać to wyraźnie w gobelinach przedstawiających łąki: barwne, wełniane nitki przeplatane aksamitem, nićmi lnianymi i różnorodną materią tworzą miękki, ciepły pejzaż. Refleksja nad życiem, przemijaniem i przyjaźnią, czyli tym co ważne dla człowieka, łączy się z wrażliwością na piękno”.
Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2017 r. należy do Sekcji Tkaniny Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2018 r. bierze udział w Międzynarodowych Festiwalach Sztuki Włókna w Kowarach. Animatorka kultury, instruktor tkactwa artystycznego w Magazynie Sztuk – filii Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie. W kręgu zainteresowań artystki znajduje się tkanina unikatowa (technika gobelinowa i własna), która jest dla niej najważniejszym środkiem wyrazu. Wzięła udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w których otrzymała nagrody i wyróżnienia, m.in.:
2000 – „Sacrum dzisiaj”, D. Ś. Twórczych, Kielce (wyróżnienie za gobelin „To wszystko twoje”)
2003 – „Retour a la surface”, Galerie Tristan Bernard, Paryż (Francja)
2007- Przegląd Gobelinów, Bielański Ośrodek Kultury, Warszawa (I miejsce za tkaninę „Łąka”)
2009 – „Talent Ochoty” (medal przyznany przez Ośrodek Kultury Ochoty), Warszawa
2015 – „Tkaniny i fotografie” wystawa indywidualna, Zbąszyń
2015 – „Gobelin Roku”, Dom Kultury Kadr, Warszawa (I nagroda za gobelin „Pożegnanie”)
2020 – MiniTextileArt, wystawa miniatury tkackiej, Galeria DAP OW ZPAP
2019, 2021, 2022 – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna, Muzeum Tkactwa, Kamienna Góra
2021 – „Dotyk Tkaniny” Galeria DAP, OW ZPAP, Warszawa
2021 – „Gdy się zamyślę”, wystawa indywidualna Galeria Ornamental Farm, Bukowiec
2022 – „Ten, który Jest. Wszedł w dzieje człowieka”, Galeria Tkacka na Jatkach, Wrocław
2019, 2022 – „Sztuka Włókna”, Galeria DAP OW ZPAP, Warszawa
2022 – MiniTextileArt, Galeria Tkacka na Jatkach, Wrocław / Muzeum Fabryki, Łódź
2022 – „Między nitką a pejzażem”, wystawa indywidualna Galeria Baszta, Zbąszyń
2022 – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna, Muzeum Tkactwa, Kamienna Góra (wyróżnienie)
klach@o2.pl
KATARZYNA SZYMAŃSKA
Szymańska o swojej twórczości: „Z ogromu technik wykorzystywanych w szeroko pojętej tkaninie artystycznej mnie najbardziej fascynuje dzianina. Podział na tkaninę, powstającą na bazie osnowy i wątku, oraz dzianinę, czyli strukturę jednowątkową, jest rozróżnieniem zasadniczym i wyjściowym w mojej pracy artystycznej. Osnowa jest dla tkaniny konstrukcją – to na niej budowana jest tkanka, składająca się z wątków. Dzianina nie ma tego szkieletu, może więc oplatać dowolne kształty i nie wymaga ograniczeń”.
Ukończyła dwa kierunki Akademii Sztuk Pięknych: w Warszawie Wydział Architektury Wnętrz (2003 r.) i w Łodzi Wydział Tkaniny i Ubioru (2005 r.). To właśnie tkanina, która występuje w tych dwóch obszarach jest tematem rozważań twórczych artystki i fascynuje ją najbardziej. Jest wykładowcą projektowania ubioru z technikami arts & crafts w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz prowadzi indywidualne warsztaty dziewiarstwa artystycznego. W obszarze mody stworzyła rozpoznawalną markę unikatowych, luksusowych dzianin „Szymańska Luxury Handmade Knitwear”. Aktywność artystyczną prowadzi w zakresie tkaniny unikatowej i rzeźby miękkiej. Od 2020 r. należy do Sekcji Tkaniny oraz do Grupy Twórczej PositiveArt przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wybrane wystawy:
2021 – „Dotyk Tkaniny”, Galeria DAP OW ZPAP, Warszawa
2021 – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna, Muzeum Tkactwa, Kamienna Góra
2021 – „MiniTextileArt” – wystawa miniatur, Galeria DAP OW ZPAP, Warszawa
2021 – Wystawa Grupy Twórczej PositiveArt, Galeria DAP OW ZPAP, Warszawa
2022 – „MiniTextileArt” – wystawa miniatur, Galeria Tkacka na Jatkach, Wrocław
2022 – „Sztuka Włókna” – wystawa Sekcji Tkaniny OW ZPAP, Galeria DAP, Warszawa
2022 – „MiniTextileArt” – wystawa miniatur, Muzeum Fabryki, Łódź
2022 -„Festiwal Tkaniny” – wystawa zbiorowa, Książnica Pomorska, Szczecin
2022 – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna, Muzeum Tkactwa, Kamienna Góra (wyróżnienie)
www.szymanskaonline.pl